Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Almanya’da Ek Çocuk Parası Artıyor, Okul Yardımına Zam Geldi

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Almanya’da Ek Çocuk Parası Artıyor, Okul Yardımına Zam Geldi

  Almanya’da hükûmetin dar gelirli ailelerin daha fazla desteklenmesini öngören “Güçlü Aile Yasası” olarak adlandırdığı yasa tasarısı geçtiğimiz hafta bakanlar kurulunda kabul edildi. Yasa Almanya’da “çocuk yoksulluğu” ile etkin mücadeleyi amaçlıyor.
  Alman Federal Aile Bakanı Dr. Franziska Giffey ve Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil tarafından 9 Ocak’ta Berlin’de tanıtılan yeni yasa tasarısı çocuk sahibi dar gelirli aileler ile bilhassa tek ebeveynli ailelerin geçimlerini sağlayabilmeleri için maddi olarak daha fazla desteklenmesini öngörüyor. Yasa ile ek çocuk yardımının (Kinderzuschlag) miktarı yeniden düzenlenecek, çocukların ve gençlerin eğitim ve katılımı için daha fazla bütçe ayrılacak. Aile Bakanı Franziska Giffey, yeni yasa ile çocuklu ailelerin yaşamının hissedilir oranda iyileştirileceğini savunurken, sosyal dernekler yasayı yetersiz bularak, yasadan asıl ihtiyaç sahibi kesimin yararlanamayacağı eleştirisinde bulunuyor.
  Yeni Yasada Ne Gibi Değişiklikler Var?
  Yeni düzenleme ek çocuk yardımı miktarının çocuk parasıyla birlikte vergiden muaf ortalama asgari geçim bedelini karşılayacak şekilde artırılmasını öngörüyor. Ek çocuk yardımı (Muetterschaftsgeldzuschlag) çalışan, ancak çocuklarının nafakasını yeterli ölçüde temin edemeyen ebeveynler için çocuk parasının (Kindergeld) haricinde yapılan ek devlet yardımı olarak biliniyor. Yeni düzenlemede bugün dar gelirli ailelere gelirlerine göre belirlenen ve en yüksek 150 Euro’ya kadar ödenen ek çocuk yardımı 370 Euro’ya çıkarılacak. Buna ek olarak dar gelirli ailelerin çocuklarına okul ihtiyaçları, öğle yemeği ve ulaşım giderleri için daha fazla bütçe ayrılması planlanıyor. Buna göre okul yemeklerinde aileye düşen katkı payı kaldırılacak ve çocukların toplu taşıma masrafları tamamen devlet tarafından karşılanacak. Okul malzemeleri için çocuklara şimdiye dek ödenen yıllık 100 Euro yardım ise önümüzdeki eğitim-öğretim yılından itibaren 150 Euro’ya çıkarılacak.

  Çocuk yardımına dair yeni düzenlemenin Federal Konsey (Bundesrat)’tan geçtikten sonra yürürlüğe girmesi bekleniyor. Düzenlemenin ilk etabının 1 Temmuz 2019’a kadar, ikinci etabının ise 1 Ocak 2020’ye kadar kademeli olarak hayata geçirilmesi planlanıyor.
almanya'da çoçuk parası ne kadar 2019 - almanya'da çoçuk parası ne kadar 2018 - almanyada doğanlara para - turkiyede yasayip almanyada dogum yapanlar - almanya da çoçuk parası ne kadar 2016
almanya süt parası - almanyada doğum yapmış türkiyede bulunanlara ödenen para - almanya'da işsizlik parası ne kadar
Çocuk parası | almanya annelik parası | almanya maaş | aylık cocuk parası | almanya çocuk
© 2019 - AlmanyaCocukParasi.com

Muetterschafts Geld

Bütün Hakları Saklıdır.


Hazırlanıyor...
X